Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Rodzaje mebli tarasowych

Rodzaje mebli tarasowych

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Stara kanapa z salonu to nie najlepsze rozwiązanie. Jeśli chcemy żeby meble tarasowe dobrze i długo nam służyły, powinny być wybrane z głową. Tylko wtedy będzie można się tam wygodnie rozsiąść i zrelaksować.

Podstawowe kryterium, na które trzeba zwrócić uwagę już przy zakupie, to czy meble są przeznaczone do stosowania na zewnątrz. Tylko takie będą trwałe i solidne w obliczu różnych zjawisk pogodowych, którym będą musiały sprostać. I nie oznacza to wcale, że jesteśmy skazani na nudne i brzydkie zestawy z białego plastiku. Dziś meble ogrodowe są naprawdę ładne i rządzą się nawet własnymi trendami.

Ze względu na rodzaj materiału wyróżniamy:

Meble metalowe i żeliwne. Wyjątkowo odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Mogą być klasycznie proste lub stylizowane. Eleganckie gięcia będą świetnie wyglądały na kwiecistym balkonie urządzonym w romantycznym stylu. Niestety, takie meble są też ciężkie, mogą rysować podłogę. Nieco lżejsze będą meble ze stali np. malowanej proszkowo. Choć meble metalowe są dość odporne, raz na jakiś czas wymagają czyszczenia drucianą szczotką. Wyjątkiem są meble aluminiowe, nazywane czasami całorocznymi. Lekkie, odporne, jako jedyne mogą pozostawać na zewnątrz przez całą zimę.

Meble z technorattanu – udoskonalona, sztuczna wersja rattanu, z wyglądu bardzo podobna do klasycznego materiału, ale znacznie od niego trwalsza. To stosunkowa nowość, która zdobywa jednak coraz więcej fanów. Wystarczy myć je ciepłą wodą.

Meble plastikowe. Najtańsze, najłatwiej dostępne, dostępne w wielu wzorach i kolorach. Dobre tworzywo utwardzone żywicami wytrzyma wiele sezonów. Trzeba je tylko często myć, np. ciepłą wodą z mydłem.

Meble drewniane. Mogą być wykonane z rodzimych gatunków drzew np. sosny czy jezionu lub drewna egzotycznego. Eleganckie, z dodatkowymi poduszkami niezwykle wygodne, ale wymagające stałej konserwacji - trzeba je bowiem regularnie zabezpieczać przed wilgocią. Zasadniczo drewniane meble powinny być od początku dobrze zaimpregnowane, a następnie polakierowane lub pomalowane farbą z powłoką wodoodporną. Jesienią trzeba je umyć, wysuszyć i trzymać w suchym pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej 0 st. C. Surowe drewno powinno być przynajmniej pokryte olejem. Specjalnych zabiegów nie wymagają jedynie meble z egzotycznego drewna tekowego, choć przez to często szarzeją.

Meble wiklinowe i rattanowe. Lekkie, urokliwe, ale trzeba je chować po sezonie, a najlepiej także w czasie dużych ulew. Dlatego najlepiej nawet latem ustawiać pod zadaszeniem. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji, można myć je nawet mydłem.

Dopełnieniem wystroju tarasu będzie obszerny parasol, a także doniczki pełne kwiatów. Na większych powierzchniach warto też znaleźć miejsce dla bujanego fotela np. dla kilku osób z chroniącym przed słońcem zadaszeniem. Wygodnie urządzony taras będzie idealnym miejscem relaksu dla całej rodziny.

Olga Misiak

Data publikacji: 20.11.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Zobacz również