Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Ogrody zimowe – po co, dla kogo i jak je założyć

Ogrody zimowe – po co, dla kogo i jak je założyć

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Najważniejsza funkcja zimowego ogrodu do relaks. W otoczeniu ulubionych roślin, w specyficznym mikroklimacie, można przez cały rok czuć bliskość z naturą. Jakby na przekór nazwie w ogrodzie zimowym lato czuć tam przez cały rok, nawet kiedy za szybą pada śnieg!

Trudno powiedzieć co w ogrodzie zimowym jest ważniejsze: meble ułatwiające relaks, czy rośliny. Zasadniczo w takim miejscu możemy poczytać książkę, napić się kawy czy pogadać z bliskimi. Otoczenie zieleni ułatwia odpoczynek i poprawia atmosferę. Jednocześnie czujemy się tam jak w domu i jak na świeżym powietrzu.

Najlepsze miejsce



Idealnie, jeśli zdecydujemy się na ogród zimowy na etapie planowania domu. Wówczas bez problemu architekt pomoże nam znaleźć dla niego najlepsze miejsce. Ale do istniejącego już domu także można dobudować oranżerię. Najlepsza lokalizacja to strona południowa lub południowa-zachodnia, ponieważ tam jest najlepsze nasłonecznienie. Inne wyjścia są też możliwe: ogród po stronie północnej na przykład zapobiega wychładzaniu ściany północnej, która narażona jest szczególnie na silne i mroźne wiatry. Grunt, żeby ogród zimowy płynnie łączył się z częścią mieszkalną.

Ważne szczegóły



Wiele kwestii technicznych warto dokładnie rozważyć: kształt ogrodu, wielkość, materiały, z których szkielet ma zostać wykonany, rodzaj wykończenia, system ogrzewania i na sam koniec: dobór roślin i małą architekturę. Dlaczego to takie ważne? Np. im bardziej będzie stromy dach, tym więcej słońca dotrze do roślin w ogrodzie. Poza tym na płaskich dachach często zalega śnieg. Rodzaj materiałów powinien zależeć nie tylko od ceny. Tworzywa sztuczne są bowiem tanie, ale bardzo nietrwałe. Stal wymaga trwałych fundamentów i musi być zabezpieczona przed korozją. Drewno choć eleganckie, wymaga dodatkowej i regularnej konserwacji. Aluminium jest stosunkowo trwałe i nie rdzewieje. Wybór ogrzewania warto skonsultować z ekspertem: może być podłogowe, wodne lub elektryczne.

Rośliny i meble w oranżerii



Wybierając tzw. małą architekturę, czyli meble do ogrodu zimowego trzeba pamiętać, że będzie w nim panował swoisty mikroklimat: duża wilgotność i nasłonecznienie. Dlatego najlepiej sprawdzają się tam meble drewniane, wiklinowe lub rattanowe. Inne materiały będą w takich warunkach szybko niszczeć. Wybór roślin to już kwestia indywidualna uzależniona głównie od tego ile czasu będziemy mogli przeznaczyć na ich pielęgnację. Warto jednak wykorzystać szansę, jaką daje ogród zimowy, na uprawę roślin egzotycznych takich jak np. cytrusy.

Samodzielnie czy z ekspertem?



Projekt i wykonanie ogrodu zimowego mogą być prawdziwym wyzwaniem, dlatego można rozważyć zlecenie tego wyspecjalizowanej firmie. Pomogą dobrać właściwe oświetlenie, które powinno być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, wybiorą właściwą posadzkę, rodzaj ogrzewania, a nawet pomogą w optymalnym zagospodarowaniu przestrzeni. Koszt jednak takiej usługi to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Trzeba się też liczyć z dodatkowym kosztem, jakim jest całoroczne utrzymanie ogrodu.

Olga Misiak
Data publikacji: 20.11.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Zobacz również