Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Najlepsze podłogi na balkon

Najlepsze podłogi na balkon

Fot. http://www.winfloor.pl

Słońce, wiatr, deszcz, śnieg, mróz - posadzka na balkonie jest ciężko doświadczana przez pogodę. A jednak ma służyć długo i bez awarii jak inne podłogi w domu czy mieszkaniu. Jaką wybrać, żeby sprostała tym wymaganiom?

Kryteria wyboru



Balkon balkonowi nie równy, inną podłogę wybiera się na taras, gdzie czasami np. chcemy wypić kawę tuż po przebudzeniu, jeszcze w pidżamie i na bosaka, a inną jeśli planujemy składować na balkonie niepotrzebne rzeczy i wieszać pranie. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o wyborze podłogi zastanów się na którą stronę świata wychodzi balkon? Jeśli jest to południe lepiej wybrać materiał odporny na działanie słońca.

W zależności od tego czy balkon jest zadaszony czy nie nie trzeba wybrać materiał, który dobrze znosi opady. Jeśli planujemy samodzielnie układać posadzkę warto wybrać taką, która jest łatwa w montażu. W niektórych przypadkach warto też zasięgnąć rady konstruktora czy administratora budynku: np. jeśli chcemy wybrać podłogę kamienną czy lastryko, mogłoby się bowiem okazać, że konstrukcja balkonu nie utrzyma ciężkich materiałów.

To wszystko warto przemyśleć jeszcze przed ułożeniem betonowej wylewki, ponieważ jej wysokość jest ściśle związana z grubością materiału. Oczywiście później można zmienić zdanie, ale może się okazać, że będziemy się potykać o wysoki próg. Bez względu na rodzaj podłogi trzeba też pamiętać, że każdy balkon powinien mieć spadek około 1,5-2,5 proc., a kluczem do odporności są warstwy uszczelniające posadzkę.

Deski tarasowe



Drewno świetnie sprawdza się nie tylko w mieszkaniu, też też na tarasie. Jest przyjemne w dotyku i dobrze się komponuje z każdym rodzajem, kolorem i stylem elewacji. Ponieważ jednak będzie narażone na różne, czasami ciężkie warunki atmosferyczne, powinno być odporne. Sprawdzą się tylko niektóre gatunki: drewno egzotyczne (np. bangkirai, ipe), a z polskich ewentualnie dąb lub modrzew. Powinno być też odpowiednio zakonserwowane, zwykle impregnuje się je olejem - czasami robi to już producent, a czasami trzeba to zrobić dopiero po ułożeniu. W celu zachowania koloru drewna trzeba to powtarzać dwa razy w doku, a w razie potrzeby można skorzystać ze specjalnych środków do odszarzania.

O deski tarasowe zimą nie trzeba specjalnie dbać. Można odgarniać śnieg, ale wcale nie trzeba, nawet jeśli balkon zamarznie - kiedy wiosną wszystko stopnieje, balkon będzie nieuszkodzony. Zaletą drewna jest też to, że latem nigdy nie nagrzewa się tak, żeby parzyć w stopy. Trzeba tylko pamiętać o tym, że między deskami powinny być 5 milimetrowe odstępy, dzięki którym drewno będzie mogło pracować. I może lepiej nie kłaść drewna na niezadaszonym balkonie od strony południowe - drewno tam mogłoby za szybko szarzeć.

zdjecie
Fot. http://www.winfloor.pl


Panele z tworzywa



Z połączenia drewna i PCW powstają solidne panele o naturalnym wyglądzie, choć w dotyku nie są zbyt przyjemne. Ich zaletą jest jednak to, że bardziej niż drewno są odporne na rozmaite czynniki atmosferyczne, a insekty się ich nie imają. Nie trzeba ich konserwować, a żywotność oblicza się na ponad 30 lat, z czego mają zwykle około 10 lat na gwarancji. Dostępne w różnych kolorach, łatwe w montażu i w utrzymaniu czystości (wystarczy umyć wodą pod ciśnieniem), mają jedną wadę - im ciemniejsze są panele, tym mocniej będą się nagrzewać pod wpływem słońca.

Kamień



Niezwykle trwały i elegancki, ale też ciężki, dość drogi, a latem mocno się nagrzewający. I ma też tę wadę podobnie jak drewno, że wymaga impregnacji - przynajmniej raz w roku. I co ciekawe - nie każdy jego rodzaj nadaje się na zewnątrz. Najbezpieczniejszy jest granit, piaskowce, trawertyny czy alabastry pod wpływem różnych czynników atmosferycznych będą się niszczyć. Nie nadaje się na zewnątrz także marmur, ponieważ będzie się łuszczył. Z reguły kamień w formie gotowych płytek lub elementów przycinanych na wymiar układa się podobnie jak kafelki. Nie poleruje się go, ponieważ robi się bardzo śliski. Do mycia takiej posadzki wystarczy woda. Jeśli po paru latach kamienie będą bardzo brudne, można je poddać zabiegowi krystalizacji, czyli maszynowego czyszczenia.

Płytki



Najtańsze i najłatwiej dostępne, w wielu wzorach, kolorach, stylach. Niestety, latem się nagrzewają, jeśli są szkliwione, to jeśli zamokną (np. po deszczu) można się na nich łatwo poślizgnąć. Ponieważ są narażone na duże różnice temperatur, na balkon można wybierać tylko te płytki, które są mrozoodporne. Powinny mieć oznaczenie „do stosowania zewnętrznego”. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy płytki są twarde, antypoślizgowe i jaki mają stopień ścieralności (na balkon najlepsze będą IV lub V). Ważny jest też sposób montażu: klej także powinien być mrozoodporny, a fuga - elastyczna. Na balkon najlepiej nadają się płytki gresowe, ceramiczne lub z terakoty.

Olga Misiak
Data publikacji: 20.11.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Zobacz również