Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Balkon, taras i loggia, czyli rodzaje zabudowy zewnętrznej

Balkon, taras i loggia, czyli rodzaje zabudowy zewnętrznej

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

To, co jest za oknem, to dodatkowy metraż, który często okazuje się praktycznym dodatkiem do mieszkania. Czym się różnią od siebie balkony, loggie i tarasy i na co się zdecydować kupując dom lub budując mieszkanie?

Zgodnie z "Ustawą o ochronie praw lokatorów" balkony, tarasy, loggie, a także antresole, szafy, piwnice, wózkownie i strychy nie zaliczają się do powierzchni użytkowej lokalu. Nowa norma PN-ISO 9836:1997 powierzchnie zewnętrzne niezamknięte dolicza do powierzchni lokalu, dzieląc je na nakryte (loggia) i nienakryte (balkon, taras). Deweloperzy liczą metraż według uznania i choćby dlatego warto wiedzieć czym się różne rodzaje powierzchni zewnętrznej nie zamkniętej różnią od siebie.

Balkon



to płyta umieszczona na specjalnych wspornikach lub bez nich w konstrukcji żelbetowej. Choć jego powierzchnia nie ma ograniczeń, to z reguły jest mniejsza niż powierzchnia tarasu. Z reguły balkon przynależy do jednego lokalu, ale może też być częścią wspólną dla kilku nieruchomości.
Taras od balkonu różni się tym, że ma konstrukcję tzw. stropodachu. Może znajdować się nie tylko na wysokości parteru – może być na piętrze lub dachu.

W odróżnieniu od balkonu zawsze ma odporną posadzę – na różne warunki atmosferyczne i urazy mechaniczne. Warto o tym pamiętać w czasie kupna mieszkania i sprawdzić czy faktycznie taras jest odpowiednio zabezpieczony i ma spadek, który umożliwia odpływ deszczu

Loggia



czyli tzw. powierzchnia nakryta to wnęka w zewnętrznej płaszczyźnie budynku. Może być otwarta lub przeszklona, od pomieszczeń wewnętrznych oddzielona jest zwykle drzwiami i oknem. Jeśli jest zabudowana, jej powierzchnię można doliczyć do metrażu mieszkania.

Coraz częściej pojawia się też pojęcie loggii-balkonu, ale jeśli znajduje się poza obrysem budynku to wciąż balkon, choć ma zadaszenie i jest osłonięty z przynajmniej dwóch stron ścianami.
Od niedawna wśród ofert deweloperskich pojawiają się jako dodatkowa atrakcja ogrody zimowe.

Według tradycyjnej terminologii ogród zimowy to osobny budynek, a nie część innego, choć jest połączony ze ścianą budynku. Zwykle ogród jest przeszklony na większości powierzchni, ogrzewany i wentylowany.

Szerszym terminem jest oranżeria, która może też pełnić funkcję ogrodu zimowego. W oranżerii są zawsze wysokie i szerokie okna. Może to być wolnostojący budynek lub połączony z tarasem. Dawniej hodowano w nich egzotyczne rośliny.

Ogródki, przynależne do niektórych mieszkań, czasami miniaturowe, a czasami o dużej powierzchni (nawet 200 mkw.) nie zaliczają się do powierzchni zewnętrznych lokalu.

I choć rodzaj posiadanej „powierzchni zewnętrznej” rzadko przekłada się na komfort użytkowania, bo w końcu najważniejsze, żeby takie miejsce po prostu było, to warto znać różnicę między balkonem, tarasem a loggią, kiedy szukamy mieszkania do kupienia i dopytać szczegółowo o metraż mieszkania i osobno o metraż powierzchni zewnętrznych.
Data publikacji: 20.11.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Zobacz również